Skip to main content

School Update – Coronavirus (COVID-19)

Further information about how our Trust and schools are taking necessary precautions since the outbreak of the Coronavirus, can be found in our Trust’s ‘Coronavirus (COVID-19) website section’.

Staff

Staff

Senior Leadership Team

Mrs J Murphy – Executive Headteacher
Mrs J Bacon – Deputy Head Teacher
Miss E Hales – Assistant Headteacher Key Stage 1
Miss S Morgan – Assistant Headteacher: Key Stage 2
Miss J Studniarz – Assistant Headteacher/Inclusion Manager

Nursery Nurse

Miss N Edwards

Nursery Teaching Assistant

Miss L Henson

Year R Teachers

Ash Class – Miss L Harris
Elm Class – Miss E Hales and Miss C Bones
Oak Class – Mrs S Wingrove

Year R Teaching Assistants

Ash Class – Miss E Leishman
Elm Class – Mrs G Kaur
Oak Class – Miss A Dennington

Year 1 Teachers

Beech Class – Miss M Oracova
Hazel Class – Miss T Johnson
Maple Class – Mrs K Cotton

Year 1 Teaching Assistants

Beech Class – Mrs J Harkin
Hazel Class – Miss E McGrath
Maple Class – Miss A Forward

Year 2 Teachers

Birch Class – Miss E McCaw
Pine Class – Miss S Bristol
Spruce Class – Miss K Miller

Year 2 Teaching Assistants

Birch Class – Mrs T Bailey
Pine Class – Mrs J Fullagar
Spruce Class – Mrs L Kerridge

Year 3 Teachers

Apple Class – Mrs G Ryder-Clarke and Miss H Kingsland
Cherry Class – Mr D McGonigle
Damson Class – Miss M Emblen

Year 3 Teaching Assistants

Apple Class – Mrs M Wilson
Cherry Class – Miss C Morrish 
Damson Class – Mrs E Mole

Year 4 Teachers

Conifer Class – Miss H Chawner
Hawthorn Class – Mr D Howick and Mr A Jessup-Smithers
Poplar Class – Miss S Hopson

Year 4 Teaching Assistants

Conifer Class – Miss B Candy
Hawthorn Class – TBC
Poplar Class – Mr M Somers

Year 5 Teachers

Juniper Class – Mr L Hall
Laburnum – Miss S Kwakye
Sycamore Class – Ms S Kemp

Year 5 Teaching Assistants

Juniper Class – Miss E Isikgun
Laburnum Class – Mrs G Davies
Sycamore Class – Miss N Eugene

Year 6 Teachers

Aspen Class – Miss E Martin
Cypress Class – Miss L Bennett and Mrs E Williams
Elder Class – Miss A Madigan

Year 6 Teaching Assistants

Aspen Class – Mr J Andrews
Cypress Class – Mrs C Mozsarik
Elder Class – Mrs C Carella

Higher Level Teaching Assistants

Mrs H Jetha
Mrs M Pinkos
Miss H Kingsland
Mrs M Glass

Support Staff

Mrs D Hearn – Home School Support Worker
Miss N Eugene – Emotional Literacy Support Assistant

Office Staff

Mrs K Masters – Office Manager/PA to Headteacher
Mrs R Gill – Administrative Assistant
Mrs C Halstead – Attendance and Administrative Assistant
Mrs M Nye – Administrative Assistant
Miss L Yeomans – SEN Administrative Assistant

Finance

Ms R Kotsis – Finance Assistant
Mrs N O’Donnell – Finance Assistant
Mrs M Kennett – Finance Assistant

IT Staff

Mr C Kemp – TSAT Network Engineer
Mr C Gower – IT Engineer

Site Team

Mr P O’Nyon – Premises Staff
Mr I Edgerton – Premises Staff

Lunchtime Play Leaders

Mrs A Adebayo
Miss R Barrett
Mrs D Di Falco
Mrs A Hellier
Mrs L Hooper
Miss K Holsten
Miss N Boswell
Mrs N Xiouris
Mrs C Bloor
Miss K Wright

 

Breakfast Club

Mrs G Kaur
Mrs A Davis
Miss A Forward
Mrs  A Hellier